Za několik dní vás čeká ten moment, na který se již od zásnub těšíte jako malá holka. Zkoušení svatebních šatů. Už pár dní brouzdáte po internetu a hledáte inspiraci, vybíráte si nejkrásnější šaty a představujete se, jak v nich budete kráčet vstříc svému vyvolenému. Ale co když ty správné šaty nenajdete? Nebo vám nebudou sedět? A co když se zamilujete do svatebních šatů, jejichž cena je třikrát vyšší, než jste počítala? Nebojte se, pomocí našich rad se nakupování vašich nejkrásnějších šatů stane splněným snem.
1) Rozpočet: Nikdy ale opravdu nikdy nezkoušejte šaty nad váš limit
Může se to zdát jako banální rada na začátek a ještě k tomu nudná, ale stanovení sumy, kterou chcete za šaty utratit je váš první úkol. V Některých rodinách mohou zaplacení šatů nabídnout například rodiče nevěsty, jinde si je nevěsta zaplatí sama, ale pravidla zůstávají. Stanovte si sumu, kterou jste za šaty ochotna dát, a za žádných okolností ji nepřekračujte. Otázka ceny šatů bude také pravděpodobně první věc, na jakou se vás zeptají ve svatebním salónu. Buďte férová a přiznejte barvu. Prodavačky budou vědět, jaké šaty se vám vejdou do rozpočtu, a vy se nezamilujete do nádherné róby, která je dražší než vaše auto.
2) Styl: Nadýchaná sukně, nebo empírový střih?
Styl šatů je věc, která záleží jenom na vás. Šaty by však měly sedět nejen vaší postavě, ale také vaší povaze. Pokud jste sofistikovaná lady, tuny volánků a mašliček zřejmě nebudou to pravé, zatímco pokud si libujete v jednoduchých sportovních střizích a ležérním oblečení, měla byste zřejmě hledat jednoduché šaty s vychytávkami typu kapsy, nebo kapuce. Ideálním způsobem, jak zjistit co se vám líbí, je strávit co nejvíce času před zkouškou v salonu tím, že si projdete fotogalerie svatebních šatů a vyberete si několik fotografií, vašich nejoblíbenějších modelů. Tyhle fotografie klidně vezměte s sebou na zkoušku do salonu a ukažte je prodavačce, bude hned vědět, na co se zaměřit.
3) Spodní prádlo: Co je pod sukní, to se počítá
Oblékání většiny svatebních šatů je natolik složité, že vyžaduje asistenci druhé osoby. To znamená, že veškeré spodní prádlo, které budete mít na zkoušce na sobě, prodavačka uvidí. Doporučujeme proto nejen opravdu na sobě mít spodní prádlo:), ale také vyvarovat se miniaturních kousků látky, které tak miluje váš přítel, výrazných neonových barev a roztomilých obrázků. Všechny barvy a vzorečky budou totiž pod bílou barvou šatů prosvítat a kazit dojem. To samé platí o plandavých ramínkách černé podprsenky, kterou si odmítáte sundat. Prodavačky radí si na zkoušku šatů vzít prádlo tělové barvy a podprsenku bez ramínek. I bílé prádlo může být totiž pod některými šaty vidět. Pokud vám prodavačka poradí si sundat i tu tělovou podprsenku, je to pravděpodobně proto, že některé šaty jsou prostě vyrobeny tak, aby se pod ně prádlo nemuselo nosit. Rozhodně to tedy zkuste a uvidíte ten rozdíl.
4) Líčení: Když si budete připadat krásná, budete vypadat krásná
V tomhle směru je nákup svatebních šatů stejný jako jakýkoliv jiný nákup oblečení. Máte mnohem větší šanci, že na vás budou šaty vypadat nádherně, pokud budete nalíčená a učesaná, než když přijdete na zkoušku nevyspalá, s kruhy pod očima a mastnými vlasy. Vyhraďte si na to ráno chvilku času a připravte se na zkoušku stejně, jako si připravujete věci s sebou. Vlasy byste měla mít tak, jak si je plánujete učesat na svatbu. Pokud tedy budete mít ve svatební den vyčesaný drdol, udělejte si vysoký culík. Pokud chcete romantické rozpuštěné vlasy, nechte je i na zkoušce splývat podél obličeje. To vám umožní v salónu dovybrat i doplňky jako jsou náušnice nebo závoj, které musí ladit s vaším účesem. Dále doporučujeme i těm slečnám, které se normálně příliš nelíčí, aby alespoň pro tentokrát sáhly alespoň po řasence a lesku na rty. Hned budete vypadat krásnější a vaše svatební šaty také.