Někdy se svatba prostě nepovede tak, jak by si hosté představovali. Nevěsta s ženichem často ani netuší, že se objevil nějaký problém, ale určitě vycítí, že se hosté nebaví tak, jak by si představovali. V dnešním článku se tedy zaměříme na nejčastější problémy a stížnosti, které se mezi hosty v průběhu svatby mohou objevit. A samozřejmě nezůstane jen u jejich výčtu. Máme pro vás i rady, jak udělat všechno pro to, aby vaše svatba byla pro hosty stejně nezapomenutelná, jako pro vás.
1) Nejasné informace na svatebním oznámení – udělejte hostům jasno v tom, co, kdy, kde, kdo, proč
Všichni to známe. Brouzdáte po internetu a hledáte přesně to dokonalé svatební oznámení, které by vyjadřovalo váš styl svatby a barevné ladění dekorací. Jakmile objevíte svého favorita, nastává další dilema, musíte najít text svatebního oznámení, který je pokud možno dokonale originální, ale zároveň bude popisovat nejen váš vztah, ale v ideálním případě i odkazovat na vaše koníčky, nebo způsob seznámení. Pokud už máte oboje vyřešené, většinou zajásáte a vaší další starostí jsou už jen obálky a odeslat. Jenže chyba lávky. Hlavním účelem svatebního oznámení totiž není upozornit hosty na fakt, že se chystá svatba, ale sdělit jim všechny důležité informace. Dobrým řešením může být v tomto případě svatební web, ale je možné do oznámení přiložit i list s podrobnějšími informacemi.
Co všechno v oznámení vyřešit? Tady je pár informací, na které snoubenci většinou zapomenou:
- Zpáteční adresa snoubenců na potvrzení účasti (můžete vložit nadepsanou obálku).
- Dress code: Co si mají vzít na sebe? Bude to svatba na zámku nebo na louce? Chcete, aby se hosté barevně sladili? Mají ve formálním oblečení vydržet i na party? Očekává se oblek?
- Kde se svatba koná (přesná adresa + ideálně mapa), kdy začíná obřad (ideálně i čas srazu před obřadem).
- Pozvánka ke svatebnímu stolu (ukázky zde), případně na večerní party (ukázky zde). Pokud jsou zvaní všichni hosté automaticky, stejně je potřeba to ve svatebním oznámení zmínit, aby s tím hosté počítali.
- Bude zajištěné přespání a odvoz ze svatby? Kde se dá parkovat? Mají si hosté vzít například spacák? Kdo platí hotel? Kdy se mají dojet ubytovat?
- Svatební dary: Odkaz na seznam darů online, případně informaci, že chcete jen peněžní dary.
- Kontaktní telefon pro případ nouze ve svatební den (ideálně jednoho ze svědků, nebo svatební koordinátorky).
- Informaci, jestli je zvaná celá rodina, nebo jen dospělí. Mohou si hosté přivést partnera?
Čtěte také: Seznam hostů: Jak zdvořile oznámit hostům, že děti nejsou zvané na vaši svatbu
2) Dlouhé prodlevy mezi jednotlivými částmi svatebního dne – čekání na novomanžele jako na Godota
Vžijte se do role svatebního hosta. Svatby jsou většinou v létě, takže je vedro, máte na sobě společenské šaty, vysoké podpatky a pánové se paří ve svém nejlepším obleku. Táhnete se přes půl republiky na svatbu a těšíte se, že se uvidíte se snoubenci, se kterými jste se už neviděli roky. Dojedete na místo a ouha, všichni poletují kolem, řeší krizové situace, nebo oblékají nevěstu. Sami se seznámíte s ostatními hosty, nevěstu ani nevidíte a ženich se připravuje u sebe, takže vlastně jen stojíte.
Hurá, ojezd na obřad! Nasednete do auta, troubíte a máváte. Začíná svatební obřad, nevěsta projde uličkou, výměna prstýnků, házení rýže a gratulace. A od té doby vlastně už jen čekáte. Čekáte na svou příležitost se vyfotit s novomanželi, pak opět přejezd na hostinu (tedy v případě, že jste pozvaní, pokud ne, opět čekáte na začátek večerní party). Čekáte na oběd, po obědě se novomanželé vytratí na focení, takže zase čekáte, až se vrátí. Pak nastává první tanec a začíná volná zábava. To je vaše příležitost, kvůli které jste na svatbu jeli. Dostane se vám několika minut, kdy můžete novomanželům ještě jednou pogratulovat a poptat se, jak se mají, než se jeden z vás opije do němoty. Vy asi nudou, novomanželé štěstím. To je vše, svatební den končí.
A co s tím? Myslete na potřeby hostů stejně jako na svoje a váš svatební den si užijí všichni:
- Snažte se přizpůsobit program svatebního dne tak, aby hosté byli co nejvíce s vámi. Nejlepším řešením, je mít celý svatební den na jednom místě. Ženich se pouze rychle převleče a může společně se svědkem vítat hosty, ať vidí hned po ránu někoho, koho znají. Navíc ušetříte čas za přejezdy.
- Připravte také pár kanapek a/nebo panáčka něčeho ostřejšího, ať se hosté baví hned od rána.
- Alespoň nejbližší kamarádky by měly mít možnost si popovídat s nevěstou, když se připravuje.
- Pošlete hostům harmonogram svatebního dne, kde zdůrazněte veškeré prostoje. Hosté tak budou vědět, kdy mají čas pro sebe a zároveň, kdy bude svatba pokračovat.
- Nefoťte se déle než 90 minut a ideálně v době, kdy mají hosté jiný program, nebo si vaši nepřítomnost neuvědomují. Například nakrojte dort a běžte se fotit. Než se dorty roznesou a snědí u kafíčka, jste zpět.
- Udělejte si v nabitém svatebním programu čas na hosty. Projděte kolem stolů, zastavte se s každým, popovídejte si. Hosté by měli mít pocit, že jste rádi, že hosté jsou součástí vaší svatby.
- Pokud plánujete pozvat na hostinu jen část hostů, dejte zbytku hostů rozchod. Určitě nemá smysl, aby na vás hosté čekali na místě party, než se s nejbližší rodinou najíte. Je to zbytečné a vypadá to, že si zbytku hostů nevážíte.
- Po svatbě každému z hostů napište, poděkujte za účast a za svatební dary a ideálně pošlete pár společných fotek.
Čtěte také: 10 věcí, které chce na svatbě každý svatební host
3) Placený bar – na svatbě by host neměl mít potřebu vytahovat peněženku
Většina hostů se na vaši svatbu nepůjde opít a přecpat, ale oslavit s vámi nejšťastnější den ve vašem životě. Mají výdaje se svatebními dary, dojezdem, pravděpodobně ubytováním a podobně, takže není moc dobrý nápad je nechat ještě platit za pití. Názory nevěst na tuhle problematiku se často diametrálně liší, ale tady je pár důvodů, proč placený bar ještě jednou zvážit.
Zaprvé často nastává problém, že hosté u sebe nemají dostatečnou hotovost, protože s těmito výdaji nepočítali. Za druhé, pokud si hosté budou drinky platit, je velmi pravděpodobné, že odejdou dříve, protože si budou moc dobře uvědomovat, kolik už utratili. A za třetí trošku morální důvod: Zvete je na svatbu, takže většina hostů předpokládá, že je zvete nejen na jídlo, ale i na pití. U vás doma na návštěvě by si pití také neplatili. Samozřejmě ale chápeme, že nejste milionáři a každý vypitý drink se vám ráno načte na celkový účet, takže nechcete při placení dostat infarkt.
Tip redakce: Výjimkou, která potvrzuje tohle pravidlo je tombola. Tam jsou drobné od hostů vítány 🙂
Čtěte také: Svatební rozpočet: na kolik peněz vyjde svatba a kde na ni vzít?
Jak zajistit, že se hosté budou bavit a vás to nezruinuje? Nabídněte hostům omezený výběr alkoholu a předem je upozorněte na nutnost něco platit.
- Určete si pouze několik alkoholických nápojů, které budou na vaší svatbě k dispozici zdarma. Ideální je například pivo, bílé a červené víno a domácí slivovice. Navíc přípitek šampaňským a hosté si ani nevšimnou, že nenabízíte jejich oblíbenou whiskey.
- Do většiny restaurací si na svatbu můžete přinést svůj vlastní alkohol při zaplacení poplatku, kterému se říká korkovné a špuntovné. Takže pokud máte domácí alkohol, který je kvalitní a za nízké ceny, většinou se to vyplatí.
- Upozorněte hosty, které druhy alkoholu si mohou nabídnout bez obav, a naznačte, že ostatní druhy alkoholu se budou platit na baru, aby nedošlo k nedorozumění.
- Zásobujte hosty dostatkem nealkoholických nápojů. Ideální jsou džbánky s vodou na každém stole. Hosté mají pocit, že si mohou dolít, kdy chtějí a spotřebují pak méně alkoholu.
Tip redakce: Ještě lepší než džbánky nebo karafy jsou čepovací nádoby na limonádu
- Domluvte se s obsluhou restaurace, že vás dojde upozornit v momentě, kdy dosáhnete určité útraty. Dobré je si nastavit předpokládaný strop svatební hostiny a nechat se upozornit například v půlce útraty a pak třeba 5000 Kč před limitem. Vy budete mít přehled, kolik vás hostina bude stát a hosté budou mít pocit, že se o ně hezky staráte.
- Pokud chcete, aby se hosté cítili opravdu jako v bavlnce a mohli pít, co chtějí, ale nemáte na to, pozvěte méně hostů. Část hostů může přijít například jen na obřad a oslavíte to s nimi jindy.
- Další možností je nechat otevřený bar do určitého limitu vypitého alkoholu, nebo finančního limitu, nebo určitého času. Například po půlnoci by se tedy jen dopil předplacený alkohol a zbytek by si hosté platili sami. Opět je ale fér je na to upozornit dopředu.
Čtěte také: 4 chyby při organizaci svatby, které dělají všechny nevěsty. Neděláte je také?