Jak ses dostala k tomu, že chceš být kadeřnice?
To bylo celkem jasné už od malička. Vždy jsem vzala tu nejdražší panenku, ostříhala ji a obarvila jí vlasy krepovým papírem. Když jsem byla starší, česala jsem mamku u televize a vymýšlela na ní různé účesy. Nikdo tak nebyl překvapený, když jsem po ZŠ šla na učňák. Sice jsem během dětství občas vystřídala i jiné vysněné profese, jako třeba zpěvačka, či veterinářka, touha být kadeřnicí vždycky nakonec převládla.
Bavila tě škola?
Bavilo mě skoro všechno. Kamarádky říkají, že jsem byla nejlepší a že bylo vždycky jasné, že se tomuto řemeslu budu věnovat. Během školy jsem se zúčastnila i několika soutěží, například jsem se umístila v roce 2010 v soutěži Harmonie Brno. Tématem byla dovolená na Hawai. Ostříhala jsem modelce asymetrický účes, oblékla jí do plavek a palmové sukýnky a do ruky dala koktejl. A porotě se to líbilo 🙂 Co mě naopak ve škole nebavilo, byla trvalá. Ne že bych ji neuměla, ale jsem docela ráda, že už není v módě:).
A jaké účesy jsou teď naopak nejvíce v módě?
Hodně letí přirozenost. Například jen vlny vytvořené žehličkou. Je ale zajímavé, že účesy z vln zákaznice nechtějí, prý je má každý. Další styl, po kterém je teď hodně poptávka jsou pletené copy na bok a jiné zapletené účesy. Ty třeba já dělám moc ráda. Je to sice dost práce, ale výsledek stojí za to.
Je něco co bys doporučila nevěstám před svatbou?
Hlavně je důležité zvolit dobrou vlasovou kosmetiku. A tím myslím kosmetiku od kadeřnice přímo určenou na váš druh vlasů. Prostě je dobré cca čtvrt roku před svatbou omezit přípravky z drogerie, které mnohdy nejen že vlasy nepěstí, ale mohou ještě uškodit. Říká se, že naprosto nejhorší je Head and Shoulders, který vydrží ve vlasech i po několika umytích jiným šamponem. Vlasy jsou pak ztěžklé, a i když někomu umyju hlavu, při foukání stejně cítím ten šampon, co používá doma. Teď nám na školení bylo dokonce řečeno, že výrobní cena šamponů je 1,20 Kč.
Ovlivňuje kvalita vlasů vybraný účes?
Určitě. S jemnějšími vlasy se toho nedá tolik vykouzlit. S kvalitou vlasů jako takových se už nic nedá dělat, ale při česání se účes může zvednout tupírováním a podpořit stylingovými přípravky. Ženám s jemnými vlasy bych doporučila spíš drdol, ideálně hodně natupírovaný do hladka. Dále je dobré si nechat obarvit vlasy do více odstínů, aby účes vypadal plastičtější. Celkově jsou lepší tmavé barvy, protože blonďaté vlasy už opticky vypadají, že je jich míň.
Máš radši, když ti nevěsta přinese obrázek účesu, nebo když ti dá volné ruce?
Mám nejradši inspiraci podle obrázku, ale pokud si ho můžu trochu uzpůsobit. Pokud nevěsta přijde s obrázkem účesu, o kterém vím, že jí nebude slušet, pokusím se ho přizpůsobit tak, aby seděl k jejímu typu obličeje. Obvykle před svatbou bývá jedna zkouška svatebního účesu, ale když nevěsta někde zahlédne něco, co by si chtěla ještě zkusit, tak je možné udělat zkoušky i dvě. Ideální je vzít už na zkušební česání všechno, co bude chtít mít ve vlasech jako například doplňky, korunky, závoj a podobně. Nejlepší je vzít i fotografii šatů, aby se k nim účes stylově hodil.
Jak se cenově pohybují tvoje svatební účesy?
Cena účesu se liší podle délky vlasů a náročnosti účesu. Dalo by se říci, že cena průměrného svatebního účesu se pohybuje někde mezi 1 000 Kč a 1 200 Kč. V této ceně je už i zkouška i samotné česání ve svatební den. Učesat svatební účes trvá většinou něco přes hodinu, ale záleží na délce a náročnosti. Ideální je, když můžu nevěstu nejdříve učesat a pak teprve když se nechá líčit. Buď ji nalíčím já, protože se také okrajově věnuji vizážistice, nebo má nevěsta nějakou jinou vizážistku. Samozřejmě pokud má například patku, tak jí účes po makeupu poupravím. Během svatby většinou češu i maminky, svědkyni, nebo i nějaké kamarádky, ale to musím začínat hodně brzy ráno, abych to stihla. A teď mně vlastně napadá, že ženicha jsem ještě nikdy nečesala 🙂
Lenka Králová
Email: kontakt@kadernice-kralova.cz
https://www.facebook.com/KaderniceLenkaKralova
Tel: 603 210 496