Konečně jste se snoubencem vyřešili počet hostů a rozpočet, který chcete za svatbu utratit a právě sedíte se skleničkou vína a s pocitem dobře vykonané práce u televize. Pokud jste hodně organizovaní, tak jste si dokonce připravili tabulku, ve které jsou rozepsané jednotlivé svatební položky a maximální částky tak, abyste rozpočet zaručeně nepřekročili. A my všichni tiše závidíme, protože fungujeme spíše na principu známém z pohádky Sůl nad zlato: „Přiměřeně, přiměřeně“.
I ti největší puntičkáři ale většinou pár týdnů před svatbou začínají panikařit, protože se peníze z účtu ztrácejí narůstajícím tempem a excelová tabulka ukazuje červená číslíčka. Většinou je to proto, že některé částky prostě na začátku plánování zapomeneme započítat ať jsme sebepečlivější. V tomto článku se zaměříme právě na tyhle nepředvídatelné položky.
1) Poštovné a balné
U každé položky vašeho rozpočtu, která jde poštou, musíte započítat také dopravu. Kromě věcí, kde by nás to napadlo, jako třeba zboží z Ebaye, nebo z různých eshopů, platí to samé také pro svatební oznámení, která nepředáváme osobně, ale posíláme poštou, stejně jako pro zboží z druhé ruky. Pokud si připočítáte poštovné k těm super vázičkám v top stavu, které jste viděla na Beremese, nebo benzín do sousedního města, kde některá ex-nevěsta prodává super smetáček a lopatku s mašlí, možná vyjde levněji zajít do kamenného obchodu ve vedlejší ulici a koupit svatební drobnosti nové a bez poštovného, co říkáte?
2) Přesčasy svatebních dodavatelů
Předem si domluvte a hlavně zaneste do smlouvy počet hodin, který je součástí základní částky za svatební služby. Ať už se jedná o fotografa, o číšníky na svatební party nebo o zapůjčenou limuzínu, je pravděpodobné, že pokud se vaše svatba protáhne přes půlnoc, budete muset sáhnout do kapsy pro větší částku, než s jakou jste původně počítali. Nechte si proto cca 10 % rozpočtu na tyto neočekávané výdaje, abyste neměla nutkání v den svatby neustále sledovat hodinky.
Čtěte také: Co nedělá svatební koordinátorka? Velká pomocnice, ale ne holka pro všechno
3) Tiskoviny nad rámec svatebních oznámení
Na začátku plánování si pod pojmem tiskoviny většinou představujeme pouze svatební oznámení. Čím více se ale blíží den D, tím je jasnější, že papírových prvků bude na svatbě mnohem více. Jedná se většinou o menu, zasedací pořádek, jmenovky, harmonogram svatebního dne, poděkování hostům po svatbě, cedulky na výslužky a další drobnosti. Nejvíce se prodraží, pokud budete objednávat stejný design, jako svatební oznámení, ale ani DIY varianta není nejlevnější. Stačí útrata za materiál, ozdobné stužky, kamínky a krajky…. Myslete na tuto částku dopředu a počítejte s ní v rozpočtu.
Čtěte také: Inspirace na originální svatební oznámení
4) Dárky pro hosty a rodiče
Čím dál častěji se stává zvykem na svatbě obdarovat nejen nevěstu a ženicha, ale také všechny kolem. Novomanželé kupují hostům kromě výslužky například minivína, mandle v cukru nebo jiné drobnosti, rodičům dárky za dceru, nebo za syna. Nevěsta čas od času chce obdarovat družičky něčím hezkým na památku, nebo novomanžela speciálním dortem. Ženich zase možná vybral pro nevěstu hezký šperk, nebo parfém. Zkrátka dary a dárky rotují na svatbách od všech všem a samozřejmě nejsou zadarmo. Pokud tedy chcete někoho potěšit personalizovanou drobností, je nutné s tím počítat při plánování svatebního rozpočtu.
Čtěte také: 5 tipů, jak ušetřit na svatbě
5) Jídlo pro svatební dodavatele
Je zajímavé, jak často snoubenci zapomínají, že dodavatelé jsou také lidé a proto také jedí. Ano, může to znít, jako banalita, ale je velmi trapné, když se dodavatel musí ptát, jestli se s ním počítá na oběd, nebo dokonce přijde na hostinu a není tam pro něj porce. Dodavatelé se na vás nebudou zlobit, pokud dostanou místo svíčkové salát s kuřecím masem, nebo nebudou sedět u hlavní tabule vedle vaší babičky, ale měli byste na ně pamatovat alespoň s něčím malým u vedlejšího stolu.
Samozřejmě se nečeká, že budete hostit všechny včetně paní krejčové ze svatebního salonu. Většinou se jedná jen o profesionály, kteří s vámi tráví celý den. Měli byste počítat s jídlem pro fotografa, kameramana, DJ, svatební koordinátorku a případně řidiče, pokud jsou s vámi v průběhu celé svatby.
Čtěte také: Několik nenápadných způsobů jak ušetřit tisíce na svatební hostině