Svatba často bývá první příležitostí, kdy se setkají rodiny a přátelé nevěsty i ženicha. Na obřadu se ještě často posadí každá strana rodiny na jinou stranu kostela, ale na hostině už často není zbytí a musejí se seznamovat, protože sedí u jednoho stolu. Jaký je rozdíl mezi svatební tabulí a banketovým uspořádáním u kulatých stolů? Níže najdete výhody a nevýhody nejčastějších uspořádání.
Čtěte také: 15 otázek pro svatební lokaci, restauraci nebo zámek před podepsáním smlouvy
Stůl pro zamilované – výhody a nevýhody
Hlavní stůl jen pro novomanžele, takzvaný sweetheart table (stůl pro zamilované), uvidíte hlavně na svatbách, kde je zbytek stolů kulatý. Využívá se hlavně v rodinách, kde jsou rodiče novomanželů rozhádaní, nebo mají jiného partnera. Ten by totiž neměl sedět u hlavního stolu s novomanželi.
Výhodou je intimita – novomanželé si mohou vychutnat jídlo i atmosféru jen spolu. Můžete také nazdobit celý stůl včetně spodních okrajů, které by u tabule nebyly vidět – kolem stolu postavit lucerničky, květiny nebo svíčky.
Nevýhodou může být právě toto soukromí a optické oddělení novomanželů od zbytku hostů. Doporučujeme proto co nejdříve po hostině rozpustit přísný zasedací pořádek. Novomanželé se zamíchají mezi hosty a odstartuje volná zábava.
Výhody a nevýhody dlouhého stolu – svatební tabule do písmene I
Dlouhý stůl najdeme nejčastěji v klasických restauracích, kde se mohou malé čtvercové a obdélníkové stoly srazit k sobě a vytvořit jednou svatební tabuli. Hosté pak sedí nejčastěji z obou stran této tabule.
Výhodou tohoto nejvíce pospolitého uspořádání je, že se vejde skutečně kamkoliv. Druhou výhodou, je úspora na počtu dekorací a květin – na stůl se totiž musí vejít skleničky, talíře, jmenovky a často také koláčky nebo džbán s vodou. Namísto váz, svíček a jiných dekorací tak často stačí malé skleničky s pár květy, nebo hezký ubrus a tiskoviny.
Nevýhodou dlouhého stolu, zejména v úzkém prostoru jako je například vinný sklípek, je usazení novomanželů „mezi hosty“. Ženich a nevěsta nejčastěji sedí „v čele“ u úzké strany stolu. Druhou možností, a to zejména u maličkých svateb je posadit novomanžele doprostřed tohoto stolu.
Čtěte také: Kdo za co platí na svatbě
Stůl do T, U nebo E – výhody a nevýhody rozložitých tabulí
Pokud máte k dispozici prostorný sál, hotelovou lobby nebo zámeckou zahradu, nebojte se rozložité svatební tabule. V čele je vždy takzvaný hlavní stůl – nejvíce zdobená část s výhledem na celý sál. Tam sedí nejen novomanželé, ale často také svědci a rodiče ženicha a nevěsty.
Výhodou mnohostranného stolu je možnost oddělení jednotlivých sekcí rodiny podobně jako u kulatých stolů. Můžete tedy nechat jednu stranu rodině, druhou mladším kamarádům a třetí například známým vašich rodičů ?
Nevýhodou je hlavně jisté stigma z let minulých. Podobné uspořádání je totiž spojeno s tradičními českými veselkami, kterým se některé nevěsty chtějí vyhnout. Pozor také na to, aby například u uspořádání do písmene U měly obě vnitřní strany stolu možnost se odsunout bez toho, aby do sebe narazily zadní strany židlí.
Čtěte také: 3 nejčastější stížnosti nespokojených svatebních hostů a jejich řešení
Kulaté stoly – výhody a nevýhody banketního uspořádání
Trend kulatých stolů k nám přišel z amerických filmů a zahraničních svateb. Nejčastěji ho nevěsty využívají u svateb na netradičních místech nebo tam, kde je možnost si stoly i židle si zapůjčit. Není totiž zatím moc míst, kde by kulaté stoly byly už součástí lokace.
Čtěte také: Krásně a elegantně prostřený svatební stůl s Luxury Table
Výhodou je zaprvé stylovost tohoto uspořádání. Ke každému stolu navíc můžete posadit až 12 osob, které mají možnost se všechny slyšet a blíže se poznat. Skupinky navíc můžete lépe rozsadit, jeden stůl pro starší hosty, druhý pro rodiče s dětmi a třetí pro hosty, kteří přišli bez partnera. A co vy víte? Třeba se někteří hosté dají dohromady ?
Nevýhodou kulatých stolů jsou nepraktické květinové dekorace. Pokud dáte vysoké vázy s květinami na dlouhý stůl, můžete je vždy posunout mezi jednotlivá místa, aby na sebe hosté viděli. U kulatého stolu tuhle možnost nemáte – vázy by měly z čistě estetického hlediska stát uprostřed.
Tip redakce: U vysokých váz si tedy dejte pozor na to, aby ve výšce očí nic nebránilo ve výhledu – buď nechte vázu prázdnou a květiny umístěte jen nahoru, nebo raději zvolte nízké květinové dekorace.