Pojďte si s námi dnes osvěžit svatební tradice a zvyky. O některých už určitě víte, a o některých možná budete číst úplně poprvé. Hezky se uvelebte, zachumlejte se do deky a pojďte načerpat inspiraci, máme pro vás spoustu tipů!

svatební zvyky a tradice

Svatební tradice před obřadem

Svatební oznámení

Tato tradice stále přetrvává a ještě dnes se osobně roznáší svatební oznámení rodinným příslušníkům, známým, sousedům. Dokonce se někde společně s oznámením roznáší i krabička s cukrovím. Dříve bylo tradicí, že na svatbu zval výhradně budoucí ženich, dnes už tomu tak ale není a snoubenci obchází své blízké společně.

Rozlučka se svobodou

Rozlučka se svobodou, ať už společná nebo rozdílná, zkrátka ke svatbě patří. Snoubenci si užijí poslední bujaré oslavy jako nezadaní a oslavují se svými kamarády a nejbližšími zasnoubení. Dříve bývaly tyto rozlučky v domě nevěsty a ženicha, dnes už je zvykem návštěva diskotéky, vinárny a jiných podniků.

8 nápadů, jak by mohla vypadat rozlučka se svobodou pro nevěstuČtěte také: 8 nápadů, jak by mohla vypadat rozlučka se svobodou pro nevěstu

Zkouška nevěsty a ženicha

Tento zvyk se už nepraktikuje, ale pro zajímavost se můžete podívat, co dříve bylo před svatbou zvykem. Budoucí nevěsta podstupovala test smetím. Když vkročila do domu svého nastávajícího, kde bylo schválně rozsypáno smetí, tak se buď chopila úklidu, což znamenalo, že bude dobrá hospodyňka, nebo smetí překročila, což naznačovalo opak.

Ženich zase podstupoval test sekerou. U domu nevěsty byl špalek se sekerou a víno. Jestli se ujal dříve sekery a rozštípal špalek, značilo to pracovitého manžela, pokud se dříve chopil vína, naznačovalo to „alkoholismus“.

Svatební šaty

Svatební šaty jsou nejkrásnější ozdobou na svatbě a podle tradice je nemůže ženich vidět dříve než při obřadu. Pokud by se tak stalo, postihlo by manželství neštěstí. Tento zvyk se dodnes dodržuje a budoucí nevěsty své šaty chrání zuby nehty před budoucím manželem.

Podle pověry by si také nevěsta neměla šít své šaty sama, zašila by si štěstí. Svěřte je proto do rukou svatebnímu salonu nebo si je nechte ušít od jiné švadleny.

Něco starého, nového, půjčeného a modrého

Znáte tuto svatební tradici? A víte, co to znamená? Nevěsta by v den svatby měla mít na sobě něco starého, nového, půjčeného, modrého a někdy se přidává ještě darovaná věc.

Stará věc (například brož, řetízek…) je symbolem, že za sebou necháváte starý život. Nová věc je zase symbolem nové životní etapy. Něco půjčeného  by mělo nevěstě přinést do společného manželství štěstí. Něco modrého symbolizuje nevinnost, čistotu a věrnost. Darovaná věc může být hezkou památkou na nejkrásnější svatební den.

Motýlek

Co se týče oblečení ženicha, pak tradice vyloženě nic nezakazují. Nedoporučuje se však motýlek, aby nevěstě na poslední chvíli neuletěl.

Svatební vývazky

Nejčastější tradice na českých svatbách – vývazky s myrtou. Jednoduché mašličky s voňavou myrtou určovali, kdo patří mezi svatebčany. Připevňovaly je nezadaná děvčata a ženichovi, jeho otci a svědkovi pak náležela menší kytička – korsáž.

korsáž

Svatební kytice

Podle tradice by měla hotovou svatební kytici vidět nevěsta až ve svatební den, kdy ji ženich donese. Kdo by to ale vydržel, viďte?

Svatební zvyky při obřadu

Cesta na obřad

Další tradice, která se dodržuje dodnes, je cesta na obřad v daném pořadí. Nejdříve přijíždí ženich a jako poslední nevěsta. Svatební kolona na počest novomanželů troubí, podle tradice měl totiž hluk odehnat zlé duchy. Dnes troubení spíše ohlašuje, že se bude konat svatba.

Svatební obřad – jak rozmístit hosty a kdo s kým jde?Čtěte také: Svatební obřad – jak rozmístit hosty a kdo s kým jde?

Výkupné před obřadem

Kamarádi ze svobodných řad zahradí cestu na obřad a požadují od ženicha za nevěstu výkupné, jinak je nepustí dál. Dnes se spíše vymýšlí jeden rychlý vtipný úkol na uvolnění.

Svatební svíčka

Pokud hodláte mít na svatební hostině zapálené svíčky, pak si povšimněte plamínku. Klidný plamínek totiž naznačuje klidné manželství, mihotající naopak italskou domácnost.

svatební hostina

Cesta z okvětních lístků

Malé družičky rozhazují po cestě k oltáři ze svých košíčků okvětní lístečky, po kterých svatebčané kráčí. Tyto drobné lístečky podle tradice symbolizují plodnost.

Špalír a házení rýže

Kdo nezažil na svatbě svatební špalír a házení rýže? Je to také jedna z nejčastějších tradic. Po skončení obřadu svatebčané utvoří uličku, kterou musí novomanželé projít. Během procházení na ně všichni hází rýži jako symbol bohatství a plodnosti.

Chomout

Velmi oblíbená tradice především u ženichova kamarádů. Po obřadu nasadí ženichovi na krk koňský chomout a nevěstě dají do ruky bič, aby bylo jasné, kdo bude v manželství držet otěže.

Vypouštění holubů

Nádherná a romantická tradice. Svatební holubi se po obřadu vypouštěli z rukou ženicha a nevěsty. Holubi mají po celý život jediného partnera, proto se také nejspíš stali symbolem lásky a věrnosti.

Zametání střepů

Dodnes se stále dodržuje. Při příchodu na hostinu přivítá personál novomanžele a z podnosu pro ně naservíruje přípitek. Poté „nečekaně“ upustí talíř, který se rozbije na několik malých střepů. Novopečení manželé mají za úkol spolupracovat a střepy uklidit. Z jejich souhry můžete usoudit, jak se jim bude v manželství dařit a jak jim to spolu půjde.

Jak jistě víte, střepy přinášejí štěstí, proto by si novomanželé měli pár střepů odnést v krabičce domů pro štěstí.

Polévka

Další test budoucí spolupráce mezi novomanželi je společná polévka pod jedním bryndákem a s jednou lžící. Personál většinou naservíruje lžíci s dírou, aby to tak hladce nešlo.

Svatební dort

Rozkrojení svatebního dortu je hezký zvyk, který nesmí na svatbě chybět. Značí společné dělení a vzájemnou pomoc. Podle toho, kdo má ruku nahoře, se pozná, kdo bude v manželství velet. 🙂

krájení svatebního dortu

Novomanželský tanec

První tanec na svatbě je věnovaný právě novomanželům. Většinou si novomanželé zvolí valčík, ale dnes už se meze nekladou. Klasický ploužák nebo nacvičená sestava může hosté jen překvapit. Podle tradice by si nevěsta měla zatančit se všemi přítomnými muži.

TOP 50 písní pro první svatební tanecČtěte také: TOP 50 písní pro první svatební tanec

Házení svatební kytice

Jaká je symbolika házení svatební kytice? Je to prosté, nevěsta ji už nepotřebuje a předává ji dál, aby se mohla vdát další svobodná žena. Dnes si nevěsty nechávají dělat menší kopii svatební kytice, kterou hází mezi svobodné ženy a tu svoji pravou si doma nechají na památku.

Přenášení přes práh

Symbol začátku nového společného života v domácnosti a v manželství značí tato hezká tradice. Dnes se tento zvyk praktikuje i při koupi nového bytu nebo domu.